Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Lenovo G50 – którą wersję wybrać?

Jedną z cech typowych dla produktów firmy Lenovo jest to, iż występują one w wielu wersjach konfiguracyjnych. Doskonałym na to przykładem jest model G50. Podpowiadamy, którą jego odmianę warto wybrać.

Rozwój omawianego laptopa przyczynił się do wypuszczenia na rynek aż czterech modeli (-30, -45, -70 oraz -80), które z kolei występują w zestawie z różnymi podzespołami. Wszystko to sprawia, że możliwości wyboru są naprawdę bardzo szerokie.

Modele niskobudżetowe

Na początek weźmiemy pod lupę propozycje kierowane przede wszystkim do osób poszukujących maksymalnych oszczędności. Modele Lenovo G50-30 i -45 w swoich standardowych konfiguracjach kosztują bowiem od 1000 do około 1400 złotych. Ich zakup nie będzie więc wiązał się z koniecznością zainwestowania zbyt dużych pieniędzy. Czy jednak są one czegoś warte?

Pomimo faktu, iż cena laptopów jest bardzo zbliżona, ich specyfikacje znacząco różnią się od siebie. Lenovo G50 w wersji -30 korzysta przede wszystkim z niskobudżetowych procesorów Intel Pentium (4-rdzeniowy N3540) i Celeron (2-rdzeniowy N2840 lub N2830). Są to układy o ograniczonych osiągach, dlatego zagwarantują jedynie obsługę standardowego pakietu programów.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku modelu -45, który w najmocniejszej wersji korzysta z układu AMD A8-6410. Podobnie, jak procesor Pentium, posiada on cztery rdzenie. Oba laptopy obsługują pamięć RAM typu DDR3L-1600 (maksymalnie 16 GB) oraz dyski twarde HDD (do 1 TB). Posiadają także ekran o przekątnej 15,6 cali, który działa w rozdzielczości HD.

Lenovo G50 w wersji -45 jest atrakcyjniejszy przede wszystkim ze względu na fakt wykorzystywania dedykowanej karty graficznej. W najmocniejszych modelach skorzystać możemy z jednostki AMD Radeon R5 M330, wyposażonej w 2 GB pamięci. Biorąc pod uwagę niską cenę laptopa, zapewnia ona całkiem przyzwoite osiągi.

Analiza specyfikacji modeli -30 i -45 wskazuje, iż są to typowe laptopy niskobudżetowe. Powinny więc zainteresować się nimi osoby, które poszukują przyzwoitego sprzętu w niskiej cenie. Jednocześnie należy stwierdzić, iż zdecydowanie więcej można spodziewać się po modelu Lenovo G50-45.

Modele droższe

Dla chcących wejść na wyższą półkę jakościową i mogących wydać ponad 1500 złotych, przygotowane zostały modele -70 oraz -80. Urządzenia te wykorzystują procesory Intel Core kolejno czwartej i piątej generacji.

W dalszym ciągu nie są to więc podzespoły najnowsze, jednak można od nich oczekiwać przyzwoitej pracy, zwłaszcza od układu i7-5500U, który znaleźć można w Lenovo G50 w wersji -80 (w przypadku modelu -70 najmocniejszym procesorem jest i7-4510U). Podobna rozbieżność widoczna jest również w obsługiwanych kartach graficznych – w modelu -70 znajdziemy bowiem AMD Radeon R5 M230, a w -70 R5 M330.

Dalsza specyfikacja w przypadku obu modeli wygląda identycznie. Ich najmocniejsze konfiguracje mogą obsłużyć maksymalnie 16 GB pamięci RAM DDR3L-1600 oraz dyski HDD lub SSHD (oba do 1 TB). Wyposażone są one ponadto w 15-calowe matryce w rozdzielczości HD (Lenovo G50-80 występuje również na rynku z matrycą Full HD).

Do czynienia mamy więc już z laptopami ze średniej półki jakościowej, które mogą być wykorzystywane zarówno w pracy, jak i podczas oglądania filmów, przeglądania Internetu czy obsługi niektórych gier komputerowych.

Przykładów bardzo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych w ofercie firmy jest oczywiście więcej. Przywołać można chociażby Lenovo B50, który występuje na rynku w trzech zróżnicowanych wersjach. Wszystko to sprawia, że zakup konkretnego modelu wymaga dokładnej analizy możliwości poszczególnych jego odmian.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz