Najnowsze artykuły

Montaż okna dachowego bez zdejmowania...

Marzysz o poddaszu pełnym naturalnego światła? Pragniesz nocą podziwiać gwiazdy z sypialni bez konieczności wychodzenia z domu? Montaż okna dachowego...

Czytaj Więcej

Pomysły na niewielką łazienkę

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak urządzić niewielką łazienkę, z którą często mamy do czynienia w bloku i w domu jednorodzinnym, aby nie straciła funkcji szczególnego miejsca. Na szczęście, wcale nie jest to zadanie ponad nasze siły, choć oczywiście istnieje przynajmniej kilka kwestii, z istnienia których dobrze jest zdawać sobie sprawę. Trudno nie zachwycać się tymi aranżacjami, które odnoszą się do pięknych, wielkich łazienek zajmujących powierzchnie trzech salonów w niewielkim mieszkaniu.

Trudno też wtedy nie popaść w pesymizm dochodząc do wniosku, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które na zawsze pozostanie dla nas nieosiągalne. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na mało atrakcyjną ceramikę łazienkową i armaturę bez polotu. Oczywiście, potrzebne będzie nam nieco wyobraźni, jeśli jednak ją uruchomimy, przekonamy się z pewnością, że zaadaptowanie większości rozwiązań charakterystycznych dla modnych i drogich łazienek, nie jest wcale trudne.

Pomocni okazują się przy tym specjaliści, potrafią oni bowiem błyskawicznie dostrzec najbardziej optymalne rozwiązanie. Jednym z większych wyzwań okazuje się oczywiście dopasowanie odpowiedniej kolorystyki łazienki do naszych potrzeb. Tu warto postawić na klasykę i wybrać biel, biały kolor przyczynia się bowiem do tego, że pomieszczenie sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Biała łazienka jest odbierana jako bardziej przestronna i oferująca więcej miejsca. W szczególny sposób należy unikać koloru czarnego, ten bowiem daje odwrotny efekt. Oczywiście, zachowanie pewnych proporcji i obecność czarnej wanny lub umywalki, sprawia, że łazienka wygląda elegancko, jeśli jednak jest pomieszczeniem niewielkim, efekt końcowy nie będzie najlepszy.

Oczywiście, niewielki metraż sprawia, że pewne kompromisy wydają się niemożliwe do uniknięcia. Już choćby dlatego konieczne jest połączenie miejsca do kąpieli. Na szczęście, nie oznacza to wcale braku miejsca na kreatywność, w małej łazience znakomicie prezentuje się więc kompaktowa wanna i nowoczesna deszczownica występująca w połączeniu z baterią wannową. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby dodatkowo zamontować funkcjonalny panel prysznicowy, który zwiększy nasze możliwości wówczas, gdy w grę wchodzi swoboda kąpieli.

Nieco inne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób aktywnych, a więc takich, które nie marzą wcale o wylegiwaniu się w wannie. Jeśli znacznie lepszym pomysłem jest dla nich szybki prysznic, w ich łazience z pewnością sprawdzi się panel prysznicowy wyposażony w deszczownicę i pojedyncza ścianka prysznicowa z odpływem liniowym zlicowanym z powierzchnią płytek. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szarych płytek tak na ścianie, jak i na podłodze, przyczynia się to bowiem do tego, że pomieszczenie wydaje się zaskakująco przestronne, a jednocześnie sprawia wrażenie wyciszającego. O łazience nie można tez zapominać wtedy, gdy poszukuje się inspirujących pomysłów na wykorzystanie poddasza.

Jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym projektantem wnętrz i architektem, z pewnością uzyskamy od niego zapewnienie, że zaadaptowanie poddasza na niewielką łazienkę nie jest trudnym zadaniem. Jeśli marzymy o łazience na poddaszu, największym problemem okaże się z pewnością doprowadzenie do niej mediów, a w dalszej kolejności również budowa systemów dopływowych. Pewne wymagania może też stanowić budżet przeznaczony na samo wyposażenie takiego pomieszczenia. Mała łazienka na poddaszu to znakomite miejsce na wannę wolnostojącą, a nawet na dyskretną strefę prysznicową.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz